Omron Automation & Safety A22RW-2AR12A11
A22RW-2AR12A11 picture photo
Mfg. Part Number
A22RW-2AR12A11
Brief Description
SWITCH SELECT 2POS DPST 10A 120V
Datasheet Download
A22RW-2AR12A11.pdf
Availability of A22RW-2AR12A11
QUANTITY
A22RW-2AR12A11 Order Process
Ship out your order
Specifications of A22RW-2AR12A11
Internal Part NumberEIS-A22RW-2AR12A11
TypeStandard
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Number of Positions2
Switch FunctionOn-Mom, Off-Mom
Current Rating10A (AC)
IlluminationIlluminated
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesBezel - Round
Depth Behind Flange46.80mm
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22RW-2AR12A11
Related LinksA22RW-2, A22RW-2AR12A11 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22RW-2AR12A11 Details Description
Related parts for A22RW-2AR12A11
CONN HEADER 13POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
IC VIDEO SERDES LONG 16BIT 48QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
A5 200W 20 BIT INCREMENTAL datasheet.pdf