Omron Automation & Safety A22RW-2MG-24A-10
A22RW-2MG-24A-10 picture photo
Mfg. Part Number
A22RW-2MG-24A-10
Brief Description
SW SEL ILLM 2POS SPST-NO 10A
Datasheet Download
A22RW-2MG-24A-10.pdf
Availability of A22RW-2MG-24A-10
QUANTITY
A22RW-2MG-24A-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of A22RW-2MG-24A-10
Internal Part NumberEIS-A22RW-2MG-24A-10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductA22R and M22R Series Pushbutton Switches
TypeStandard
CircuitSPST-NO
Number of Positions2
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC)
IlluminationIlluminated
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesBezel - Round
Depth Behind Flange46.80mm
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22RW-2MG-24A-10
Related LinksA22RW-2M, A22RW-2MG-24A-10 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22RW-2MG-24A-10 Details Description
Related parts for A22RW-2MG-24A-10
IC XDCP DUAL 256TAP 50K 24-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN SSL RCPT 2POS 4MM SOLDER datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS 100-240V datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 24pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
IC SRAM 32MBIT 55NS 48FBGA datasheet.pdf
CABLE 4COND 24AWG WHT SHLD 1000' datasheet.pdf
RES SMD 294 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 300MW SOT23 datasheet.pdf
SENSOR HUMIDIDTY 1=STRIP OF 5PCS datasheet.pdf
FUSE 7.2KV 315A 3" MOTOR START datasheet.pdf