Omron Automation & Safety A22RW-2MGT220
A22RW-2MGT220 picture photo
Mfg. Part Number
A22RW-2MGT220
Brief Description
SWITCH SELECT 2POS DPST-NO 10A
Datasheet Download
A22RW-2MGT220.pdf
Availability of A22RW-2MGT220
QUANTITY
A22RW-2MGT220 Order Process
Ship out your order
Specifications of A22RW-2MGT220
Internal Part NumberEIS-A22RW-2MGT220
TypeStandard
CircuitDPST-NO
Number of Positions2
Switch FunctionOff-On
Current Rating10A (AC)
IlluminationIlluminated
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)220 VAC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesBezel - Round
Depth Behind Flange46.80mm
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22RW-2MGT220
Related LinksA22RW-, A22RW-2MGT220 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22RW-2MGT220 Details Description
Related parts for A22RW-2MGT220
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 110V datasheet.pdf
CAP CER 12PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ16B M32 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
BCZ 3.81/09/180F SN OR BX datasheet.pdf
MA-36AS10CC NON-CONT SW AND ACT datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 10SL/12/12S datasheet.pdf
CONN FML 4POS TO MALE 4POS datasheet.pdf