Omron Automation & Safety A22RW-2MR24A01
A22RW-2MR24A01 picture photo
Mfg. Part Number
A22RW-2MR24A01
Brief Description
SWITCH SELECT 2POS SPST-NC 10A
Datasheet Download
A22RW-2MR24A01.pdf
Availability of A22RW-2MR24A01
QUANTITY
A22RW-2MR24A01 Order Process
Ship out your order
Specifications of A22RW-2MR24A01
Internal Part NumberEIS-A22RW-2MR24A01
TypeStandard
CircuitSPST-NC
Number of Positions2
Switch FunctionOn-Off
Current Rating10A (AC)
IlluminationIlluminated
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesBezel - Round
Depth Behind Flange46.80mm
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22RW-2MR24A01
Related LinksA22RW-2, A22RW-2MR24A01 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22RW-2MR24A01 Details Description
Related parts for A22RW-2MR24A01
MOSFET N-CH 600V 3.6A D2PAK datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 110V datasheet.pdf
SENSOR 300PSIG 1/4NPT 5V datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 100.8MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS R/A .156 GOLD datasheet.pdf
RES 47K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN BOOT FOR CAT6 MOD RJ45 PLUG datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 90POS .050 SMD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 20% 100VDC AXIAL datasheet.pdf