Omron Automation & Safety A22W-2AG-24A-11
A22W-2AG-24A-11 picture photo
Mfg. Part Number
A22W-2AG-24A-11
Brief Description
SWITCH KNOB ILLUM 2POS SPST GRN
Datasheet Download
A22W-2AG-24A-11.pdf
Availability of A22W-2AG-24A-11
QUANTITY
A22W-2AG-24A-11 Order Process
Ship out your order
Specifications of A22W-2AG-24A-11
Internal Part NumberEIS-A22W-2AG-24A-11
TypeStandard
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Number of Positions2
Switch FunctionOn-Mom, Off-Mom
Current Rating10A (AC)
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesBezel - Round, Green Knob
Depth Behind Flange54.70mm
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22W-2AG-24A-11
Related LinksA22W-2A, A22W-2AG-24A-11 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22W-2AG-24A-11 Details Description
Related parts for A22W-2AG-24A-11
CONN SPADE SPRING 26-22AWG datasheet.pdf
RES SMD 23.7K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DUAL POL QKE II W/30 AU datasheet.pdf
RES WW 3W 27 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf