Omron Automation & Safety A22W-2AR-12A-02
A22W-2AR-12A-02 picture photo
Mfg. Part Number
A22W-2AR-12A-02
Manufacturer
Product Category
Selector Switches
Brief Description
SWITCH KNOB ILLUM 2POS DPST RED
Datasheet Download
A22W-2AR-12A-02.pdf
Availability of A22W-2AR-12A-02
QUANTITY
A22W-2AR-12A-02 Order Process
Ship out your order
Specifications of A22W-2AR-12A-02
Internal Part NumberEIS-A22W-2AR-12A-02
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilySelector Switches
SeriesA22W
TypeStandard
CircuitDPST-NC
Number of Positions2
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating10A (AC)
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC-
IlluminationIlluminated
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesBezel - Round, Red Knob
Depth Behind Flange54.70mm
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
ApprovalsCE, cUR, UR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22W-2AR-12A-02
Related LinksA22W-2A, A22W-2AR-12A-02 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22W-2AR-12A-02 Details Description
Related parts for A22W-2AR-12A-02
IC RF TXRX FSK 400-950MHZ 48TQFP datasheet.pdf
LED 5MM VERT HIEFF DIFF YEL PCMT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 8.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-3.3V 1W datasheet.pdf