Vicor Corporation V300C3V3H50BG
V300C3V3H50BG picture photo
Mfg. Part Number
V300C3V3H50BG
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W
Datasheet Download
V300C3V3H50BG.pdf
Availability of V300C3V3H50BG
QUANTITY
V300C3V3H50BG Order Process
Ship out your order
Specifications of V300C3V3H50BG
Internal Part NumberEIS-V300C3V3H50BG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)180V
Voltage - Input (Max)375V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15.15A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.65" H (57.9mm x 36.8mm x 16.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency77.7%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V300C3V3H50BG
Related LinksV300C3, V300C3V3H50BG Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V300C3V3H50BG Details Description
Related parts for V300C3V3H50BG
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 2.5A 125VAC/VDC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CONN FPC VERT 8POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .050 THRUHL datasheet.pdf