Omron Automation & Safety A22W-2AR-12A-10
A22W-2AR-12A-10 picture photo
Mfg. Part Number
A22W-2AR-12A-10
Brief Description
SWITCH KNOB ILLUM 2POS SPST RED
Datasheet Download
A22W-2AR-12A-10.pdf
Availability of A22W-2AR-12A-10
QUANTITY
A22W-2AR-12A-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of A22W-2AR-12A-10
Internal Part NumberEIS-A22W-2AR-12A-10
TypeStandard
CircuitSPST-NO
Number of Positions2
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating10A (AC)
Illumination Type, ColorLED, Red
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesBezel - Round, Red Knob
Depth Behind Flange54.70mm
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22W-2AR-12A-10
Related LinksA22W-2A, A22W-2AR-12A-10 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22W-2AR-12A-10 Details Description
Related parts for A22W-2AR-12A-10
THERMISTOR NTC SENSOR 9983 OHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
84140310 W/KEYD/LOCK INPUT CONN datasheet.pdf
VF CHARACTER DISPLAY 20X4 USB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 6.81 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIN-SIGNAL C048FS-13 0C1-2 datasheet.pdf
CONN MICRO-D PLUG datasheet.pdf
CAP CER 680PF 16V X7R 0201 datasheet.pdf