Omron Automation & Safety A22W-2AY-T1-02
A22W-2AY-T1-02 picture photo
Mfg. Part Number
A22W-2AY-T1-02
Brief Description
SWITCH KNOB ILLUM 2POS DPST YEL
Datasheet Download
A22W-2AY-T1-02.pdf
Availability of A22W-2AY-T1-02
QUANTITY
A22W-2AY-T1-02 Order Process
Ship out your order
Specifications of A22W-2AY-T1-02
Internal Part NumberEIS-A22W-2AY-T1-02
TypeStandard
CircuitDPST-NC
Number of Positions2
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating10A (AC)
IlluminationIlluminated
Illumination Type, ColorLED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)110 VAC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesBezel - Round, Yellow Knob
Depth Behind Flange54.70mm
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22W-2AY-T1-02
Related LinksA22W-2A, A22W-2AY-T1-02 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22W-2AY-T1-02 Details Description
Related parts for A22W-2AY-T1-02
RES SMD 6.49KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TVS DIODE 17VWM 27.6VC SMB datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 56VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 28POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 41POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONN MAGJACK 1PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 120W datasheet.pdf
FIXED IND 51NH 50MA 2.8 OHM SMD datasheet.pdf