Omron Automation & Safety A22W-2MA-12A-02
A22W-2MA-12A-02 picture photo
Mfg. Part Number
A22W-2MA-12A-02
Brief Description
SWITCH KNOB ILLUM 2POS DPST BLUE
Datasheet Download
A22W-2MA-12A-02.pdf
Availability of A22W-2MA-12A-02
QUANTITY
A22W-2MA-12A-02 Order Process
Ship out your order
Specifications of A22W-2MA-12A-02
Internal Part NumberEIS-A22W-2MA-12A-02
TypeStandard
CircuitDPST-NC
Number of Positions2
Switch FunctionOn-Off
Current Rating10A (AC)
IlluminationIlluminated
Illumination Type, ColorLED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesBezel - Round, Blue Knob
Depth Behind Flange54.70mm
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22W-2MA-12A-02
Related LinksA22W-2M, A22W-2MA-12A-02 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22W-2MA-12A-02 Details Description
Related parts for A22W-2MA-12A-02
Connector Header 32 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN IDT FEMALE RED .200 AWG18 datasheet.pdf
RES SMD 9.31KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HDR RA SR .100 GP datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CMOS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
RES SMD 13.8K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf