Omron Automation & Safety A22W-2MA-24A-02
A22W-2MA-24A-02 picture photo
Mfg. Part Number
A22W-2MA-24A-02
Manufacturer
Product Category
Selector Switches
Brief Description
SWITCH KNOB ILLUM 2POS DPST BLUE
Datasheet Download
A22W-2MA-24A-02.pdf
Availability of A22W-2MA-24A-02
QUANTITY
A22W-2MA-24A-02 Order Process
Ship out your order
Specifications of A22W-2MA-24A-02
Internal Part NumberEIS-A22W-2MA-24A-02
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilySelector Switches
SeriesA22W
TypeStandard
CircuitDPST-NC
Number of Positions2
Switch FunctionOn-Off
Current Rating10A (AC)
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC-
IlluminationIlluminated
Illumination Type, ColorLED, Blue
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesBezel - Round, Blue Knob
Depth Behind Flange54.70mm
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
ApprovalsCE, cUR, UR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22W-2MA-24A-02
Related LinksA22W-2M, A22W-2MA-24A-02 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22W-2MA-24A-02 Details Description
Related parts for A22W-2MA-24A-02
RES 600 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 28QFNS datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 90A TO220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
ETHERNET SWITCH 10 PORT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156" datasheet.pdf