Omron Automation & Safety A22W-2MY-12A-11
A22W-2MY-12A-11 picture photo
Mfg. Part Number
A22W-2MY-12A-11
Manufacturer
Product Category
Selector Switches
Brief Description
SWITCH KNOB ILLUM 2POS SPST YEL
Datasheet Download
A22W-2MY-12A-11.pdf
Availability of A22W-2MY-12A-11
QUANTITY
A22W-2MY-12A-11 Order Process
Ship out your order
Specifications of A22W-2MY-12A-11
Internal Part NumberEIS-A22W-2MY-12A-11
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilySelector Switches
SeriesA22W
TypeStandard
CircuitDPST (1-NO, 1-NC)
Number of Positions2
Switch FunctionOn-Off, Off-On
Current Rating10A (AC)
Voltage Rating - AC110V
Voltage Rating - DC-
IlluminationIlluminated
Illumination Type, ColorLED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal)12 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Panel Cutout DimensionsCircular - 22.30mm Dia
Ingress ProtectionIP65 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesBezel - Round, Yellow Knob
Depth Behind Flange54.70mm
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
ApprovalsCE, cUR, UR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A22W-2MY-12A-11
Related LinksA22W-2M, A22W-2MY-12A-11 Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A22W-2MY-12A-11 Details Description
Related parts for A22W-2MY-12A-11
RES SMD 5.23K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 86.6K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 32V datasheet.pdf
IC CONV DC-DC 12V 1.3A 15W PCB datasheet.pdf
IC REG BCK 1.8V 0.6A SYNC SOT-25 datasheet.pdf
INSERT RJ45 JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 9pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS SKT datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
CAP ALUM 39UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 430NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf