Hirose Electric Co Ltd A3A-20DA-2SV(71)
A3A-20DA-2SV(71) picture photo
Mfg. Part Number
A3A-20DA-2SV(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
A3A-20DA-2SV(71).pdf
Availability of A3A-20DA-2SV(71)
QUANTITY
A3A-20DA-2SV(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of A3A-20DA-2SV(71)
Internal Part NumberEIS-A3A-20DA-2SV(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesA3
PackagingTube
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions20
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBrown
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A3A-20DA-2SV(71)
Related LinksA3A-20DA, A3A-20DA-2SV(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
A3A-20DA-2SV(71) Details Description
Related parts for A3A-20DA-2SV(71)
RES SMD 820K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MMIC PWR AMP 1W 13-16GHZ 8SMD datasheet.pdf
LED CBI 2MM BI-LEVEL YLW,RED datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 32-LQFP datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
LED MT VERT datasheet.pdf
BEND RELIEF 8.0MM RED datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 16SKT SLD CUP datasheet.pdf
SYSTEM CABLE datasheet.pdf
HOLESAW VARIABLE PITCH 2" datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
8-/16-Channel, 3 V/5 V, Serial Input, Single- Supply, 12-/14-Bit Voltage Output DACs IC datasheet.pdf