Hirose Electric Co Ltd A3C-28DA-2DSA
A3C-28DA-2DSA picture photo
Mfg. Part Number
A3C-28DA-2DSA
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 28 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole
Datasheet Download
A3C-28DA-2DSA.pdf
Availability of A3C-28DA-2DSA
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A3C-28DA-2DSA Order Process
Ship out your order
Specifications of A3C-28DA-2DSA
Internal Part NumberEIS-A3C-28DA-2DSA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package70
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesA3
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions28
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A3C-28DA-2DSA
Related LinksA3C-28, A3C-28DA-2DSA Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
A3C-28DA-2DSA Details Description
Related parts for A3C-28DA-2DSA
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC COMPARATOR QUAD 14-TSSOP datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR TOGGLE datasheet.pdf
COUNTER 5 CHAR 115V PANEL MT datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
SILICON WIRE 24AWG GN/YL 500' datasheet.pdf
ARBOR PRESS INSERTION ASSEMBLY datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT PIN M23 datasheet.pdf