Hirose Electric Co Ltd A3C-32DA-2DSE(71)
A3C-32DA-2DSE(71) picture photo
Mfg. Part Number
A3C-32DA-2DSE(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 32 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole
Datasheet Download
A3C-32DA-2DSE(71).pdf
Availability of A3C-32DA-2DSE(71)
QUANTITY
A3C-32DA-2DSE(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of A3C-32DA-2DSE(71)
Internal Part NumberEIS-A3C-32DA-2DSE(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package120
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesA3
PackagingTube
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions32
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A3C-32DA-2DSE(71)
Related LinksA3C-32DA, A3C-32DA-2DSE(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
A3C-32DA-2DSE(71) Details Description
Related parts for A3C-32DA-2DSE(71)
IC 4BIT BI-DIR SHIFT REG 16DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
LCD 3.0" TFT 240X400 WHT TRANSFL datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON 1 1.9-2.65MM YEL datasheet.pdf
RES SMD 40.2 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES 560 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 50V 10% 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 56PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf