Omron Automation & Safety A3PJ-90B12-24AG
A3PJ-90B12-24AG picture photo
Mfg. Part Number
A3PJ-90B12-24AG
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
A3PJ-90B12-24AG.pdf
Availability of A3PJ-90B12-24AG
QUANTITY
A3PJ-90B12-24AG Order Process
Ship out your order
Specifications of A3PJ-90B12-24AG
Internal Part NumberEIS-A3PJ-90B12-24AG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC), 4A (DC)
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapGreen
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 30.50mm x 23.50mm
Operating Temperature-10°C ~ 40°C
Mechanical Life200,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A3PJ-90B12-24AG
Related LinksA3PJ-90, A3PJ-90B12-24AG Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A3PJ-90B12-24AG Details Description
Related parts for A3PJ-90B12-24AG
IC ADC 12BIT PARALLEL LP 28-SSOP datasheet.pdf
IC REG LDO -12V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X50.8MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A SOT666 datasheet.pdf
IC I/O PORT EXPANDER I2C 24TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON RECTANGULAR GREEN datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE datasheet.pdf
2 ROW BOX RECP 110 POS STAG datasheet.pdf