Omron Automation & Safety A3PJ-90C12-24AO
A3PJ-90C12-24AO picture photo
Mfg. Part Number
A3PJ-90C12-24AO
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V
Datasheet Download
A3PJ-90C12-24AO.pdf
Availability of A3PJ-90C12-24AO
QUANTITY
A3PJ-90C12-24AO Order Process
Ship out your order
Specifications of A3PJ-90C12-24AO
Internal Part NumberEIS-A3PJ-90C12-24AO
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating5A (AC), 4A (DC)
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapOrange
Illumination Type, ColorLED, Orange
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleSolder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP40
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 30.50mm x 23.50mm
Operating Temperature-10°C ~ 40°C
Mechanical Life1,000,000 Cycles
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A3PJ-90C12-24AO
Related LinksA3PJ-90, A3PJ-90C12-24AO Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A3PJ-90C12-24AO Details Description
Related parts for A3PJ-90C12-24AO
CAP ALUM 27000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
IC MPU Z180 33MHZ 68PLCC datasheet.pdf
IC DRIVER 3.3V LVDS HS SOT-23 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
RECHARGEABLE BATT MODULE 24VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
IDT OPT D MALE 22AWG 15SAU 14CKT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPST 2A 48V datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 2W SMBJ datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
HNDLR ADJ 5CELL 4X19-3/4X3-1/2" datasheet.pdf
CAP FILM 0.18 UF 20% 300 VAC RAD datasheet.pdf