Omron Automation & Safety A3SJ-90D1-24SO
A3SJ-90D1-24SO picture photo
Mfg. Part Number
A3SJ-90D1-24SO
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V
Datasheet Download
A3SJ-90D1-24SO.pdf
Availability of A3SJ-90D1-24SO
QUANTITY
A3SJ-90D1-24SO Order Process
Ship out your order
Specifications of A3SJ-90D1-24SO
Internal Part NumberEIS-A3SJ-90D1-24SO
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationA3S Marking Nov/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
SeriesA3S
PackagingBulk
TypeStandard, Illuminated
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-On
Current Rating3A (AC), 2A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRectangular, Button
Color - Actuator/CapOrange
Illumination Type, ColorLED, Orange
Illumination Voltage (Nominal)24 VAC/DC
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress ProtectionIP00
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 22.40mm x 16.20mm
Operating Temperature-10°C ~ 50°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A3SJ-90D1-24SO
Related LinksA3SJ-90, A3SJ-90D1-24SO Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
A3SJ-90D1-24SO Details Description
Related parts for A3SJ-90D1-24SO
CABLE ASSEM PLUG-PLUG 24 INCHES datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 333MHZ 473MAPBGA datasheet.pdf
8MM DIA. 2KB TAG, METAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
6IN NOM SWIVEL HVY DUTY CASTER:P datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
CAP FILM 1000PF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
ACAB 4C 4#4 PIN PLUG datasheet.pdf
Virtex-E 1.8 V Extended Memory FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf