Microsemi SoC A42MX36-2PQG208I
A42MX36-2PQG208I picture photo
Mfg. Part Number
A42MX36-2PQG208I
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 176 I/O 208PQFP
Datasheet Download
A42MX36-2PQG208I.pdf
Availability of A42MX36-2PQG208I
QUANTITY
A42MX36-2PQG208I Order Process
Ship out your order
Specifications of A42MX36-2PQG208I
Internal Part NumberEIS-A42MX36-2PQG208I
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesMX
Number of LABs/CLBs-
Number of Logic Elements/Cells-
Total RAM Bits2560
Number of I/O176
Number of Gates54000
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V, 4.5 V ~ 5.5 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case208-BFQFP
Supplier Device Package208-PQFP (28x28)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A42MX36-2PQG208I
Related LinksA42MX36-, A42MX36-2PQG208I Datasheet, Microsemi SoC Distributor
A42MX36-2PQG208I Details Description
Related parts for A42MX36-2PQG208I
GAUGE BLOCK,12-12.5,3448-117,125 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CAP SCREW HEX 1/4-20 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 4POS GOLD datasheet.pdf
Connector Socket 13 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
MICRO 21C S /33 10CR 36" NI datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.3V datasheet.pdf
CAP CER 68PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf