Eaton (formerly Cooper Bussmann) A48031004CW
A48031004CW picture photo
Mfg. Part Number
A48031004CW
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Barrier Blocks
Brief Description
CONN BARRIER STRIP 10CIRC .562
Datasheet Download
A48031004CW.pdf
Availability of A48031004CW
QUANTITY
A48031004CW Order Process
Ship out your order
Specifications of A48031004CW
Internal Part NumberEIS-A48031004CW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
SeriesMagnum® A4000
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits10
Number of Wire Entries10
Pitch0.562" (14.27mm)
Number of Rows1
Current Rating50A
Voltage Rating150V
Wire Gauge8-16 AWG
Top TerminationScrews with Captive Plate
Bottom TerminationThreaded, Insulated
Barrier Type2 Wall (Dual)
FeaturesFlange
ColorBlack
Terminal Screw MaterialBrass
Terminal Screw FinishNickel
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Material - InsulationThermoplastic
Material Flammability RatingUL94 V-0
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A48031004CW
Related LinksA4803, A48031004CW Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
A48031004CW Details Description
Related parts for A48031004CW
RES SMD 12.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES MO 2W 270 OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
FUSE BLOCK BLADE 58V PANEL MNT datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT W/PINS datasheet.pdf
OSC MEMS 18.432MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
RES 93.1 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 100MA 1.18 OHM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT PIN datasheet.pdf