Crydom A53DP50D
A53DP50D picture photo
Mfg. Part Number
A53DP50D
Manufacturer
Product Category
Solid State Relays
Brief Description
RELAY SSR SCR 3PH 50A PNL MNT
Datasheet Download
A53DP50D.pdf
Availability of A53DP50D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
A53DP50D Order Process
Ship out your order
Specifications of A53DP50D
Internal Part NumberEIS-A53DP50D
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDeclaration of Conformity
3D Model53TP Series.sat53TP Series.dwg53TP Series.stp
Standard Package1
Category Relays
FamilySolid State Relays
Series53TP
PackagingBulk
Circuit3PST (3 Form A)
Output TypeAC, Zero Cross
On-State Resistance-
Load Current50A
Voltage - Input90 ~ 280VAC
Voltage - Load48 ~ 530 V
Mounting TypeChassis Mount or Panel Mount
Termination StyleScrew Terminal
Package / CaseModule
Supplier Device Package-
Relay TypeRelay
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A53DP50D
Related LinksA53D, A53DP50D Datasheet, Crydom Distributor
A53DP50D Details Description
Related parts for A53DP50D
TVS DIODE 171VWM 274VC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 348K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV 2CH PSH PULL 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 16.2 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf