Copal Electronics CT20EP203
CT20EP203 picture photo
Mfg. Part Number
CT20EP203
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 20K OHM 0.5W TH
Datasheet Download
CT20EP203.pdf
Availability of CT20EP203
QUANTITY
CT20EP203 Order Process
Ship out your order
Specifications of CT20EP203
Internal Part NumberEIS-CT20EP203
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelCT20EP203
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesCT20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns15
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.252" x 0.197" Face x 0.748" L (6.40mm x 5.00mm x 19.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CT20EP203
Related LinksCT20, CT20EP203 Datasheet, Copal Electronics Distributor
CT20EP203 Details Description
Related parts for CT20EP203
BOX ALUM UNPAINTED 4.92"LX4.92"W datasheet.pdf
SWITCH VOLT-SELECT PNL MNT 6POS datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 150MHZ 119BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
B-325-56 RING VERSAKRIMP datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 250VDC 2DIP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 7A 28V datasheet.pdf