Comchip Technology A5KP400CA-G
A5KP400CA-G picture photo
Mfg. Part Number
A5KP400CA-G
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 400VWM 648VC R-6
Datasheet Download
A5KP400CA-G.pdf
Availability of A5KP400CA-G
QUANTITY
A5KP400CA-G Order Process
Ship out your order
Specifications of A5KP400CA-G
Internal Part NumberEIS-A5KP400CA-G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)400V
Voltage - Breakdown (Min)447V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp648V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)7.72A
Power - Peak Pulse5000W (5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseR6, Axial
Supplier Device PackageR-6
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A5KP400CA-G
Related LinksA5KP4, A5KP400CA-G Datasheet, Comchip Technology Distributor
A5KP400CA-G Details Description
Related parts for A5KP400CA-G
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
CABLE 3COND 10AWG WHITE 250' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
Crystal 12.2880MHz 30ppm 8pF 100 Ohm -40°C - 85°C AEC-Q200 Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP TANT 3.9UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 11POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.187" (4.75mm), 0.205" (5.21mm) Crimp datasheet.pdf
PWRBLADE R/A LF HDR datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 10% 100VDC RDL datasheet.pdf