KEMET A700V686M006ATE018
A700V686M006ATE018 picture photo
Mfg. Part Number
A700V686M006ATE018
Brief Description
CAP POLYMER 68UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
A700V686M006ATE018.pdf
Availability of A700V686M006ATE018
QUANTITY
A700V686M006ATE018 Order Process
Ship out your order
Specifications of A700V686M006ATE018
Internal Part NumberEIS-A700V686M006ATE018
Standard Package1
SeriesAO-Cap A700
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)18 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.9A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A700V686M006ATE018
Related LinksA700V686M, A700V686M006ATE018 Datasheet, KEMET Distributor
A700V686M006ATE018 Details Description
Related parts for A700V686M006ATE018
IC REG BUCK ADJ 1A TO220-7 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN RECPT 100POS .050" SMT DUAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 32V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 169 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 60MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V datasheet.pdf