KEMET A700X227M2R5ATE015
A700X227M2R5ATE015 picture photo
Mfg. Part Number
A700X227M2R5ATE015
Brief Description
CAP POLYMER 220UF 20% 2.5V SMD
Datasheet Download
A700X227M2R5ATE015.pdf
Availability of A700X227M2R5ATE015
QUANTITY
A700X227M2R5ATE015 Order Process
Ship out your order
Specifications of A700X227M2R5ATE015
Internal Part NumberEIS-A700X227M2R5ATE015
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Specifying Electrolytic Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
SeriesAO-Cap A700
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating2.5V
ESR (Equivalent Series Resistance)15 mOhm
Lifetime @ Temp.-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current3.9A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.169" (4.30mm)
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)A700X227M2R5ATE015
Related LinksA700X227M, A700X227M2R5ATE015 Datasheet, KEMET Distributor
A700X227M2R5ATE015 Details Description
Related parts for A700X227M2R5ATE015
CONN CARDEDGE II 28POS PCB GOLD datasheet.pdf
IC RTC BINARY CNT I2C 8-USOP datasheet.pdf
CONN TERM BLK END COVER GRAY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
Crystal 50.0000MHz 30ppm 12pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC-49S datasheet.pdf
SGE-225-2-2920 05000C SFTY EDGE datasheet.pdf
TVS DIODE 7.5VWM 14.3VC DO214AB datasheet.pdf
POWER CORD 240VAC CHARGER - AUS datasheet.pdf