TE Connectivity Deutsch Connectors AFD56-14-18PN-6117
AFD56-14-18PN-6117 picture photo
Mfg. Part Number
AFD56-14-18PN-6117
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 18POS STRGHT W/PINS
Datasheet Download
AFD56-14-18PN-6117.pdf
Availability of AFD56-14-18PN-6117
QUANTITY
AFD56-14-18PN-6117 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD56-14-18PN-6117
Internal Part NumberEIS-AFD56-14-18PN-6117
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD56-14-18PN-6117
Related LinksAFD56-14-, AFD56-14-18PN-6117 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD56-14-18PN-6117 Details Description
Related parts for AFD56-14-18PN-6117
CAP CER 1500PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC POWER DIST SWITCH ADJ 6SON datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 2.32 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 3 (Power) Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 2.23K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
BUZZER MAGNETIC 3.6V 7.5MM SMD datasheet.pdf