Artesyn Embedded Technologies AA10U-024L-150S
AA10U-024L-150S picture photo
Mfg. Part Number
AA10U-024L-150S
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC-DC 10W 24VIN 15VOUT SGL
Datasheet Download
AA10U-024L-150S.pdf
Availability of AA10U-024L-150S
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AA10U-024L-150S Order Process
Ship out your order
Specifications of AA10U-024L-150S
Internal Part NumberEIS-AA10U-024L-150S
Lead Free Status / RoHS Status
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesAA10U
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)670mA
Power (Watts) - Manufacture Series10W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesOVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case5-DIP Module
Size / Dimension2.00" L x 1.00" W x 0.38" H (50.8mm x 25.4mm x 9.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max10W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AA10U-024L-150S
Related LinksAA10U-0, AA10U-024L-150S Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
AA10U-024L-150S Details Description
Related parts for AA10U-024L-150S
MOSFET N-CH 60V 7.7A DPAK datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX TRIPLE 2X1 16SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 120MA 6 OHM SMD datasheet.pdf
MEMORY CARD FLASH 20GB datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPST 5A 6V datasheet.pdf
RES SMD 14.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HZRDS DTY PRTBLE FLD 120V150WHI datasheet.pdf
Connector Receptacle USB - micro B 2.0 5 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 3W DO214AC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 85POS FLANGE PIN datasheet.pdf
MICRO 31C P 48" RBW JACKP NI datasheet.pdf