Winbond Electronics Corp. W9725G6KB-18 TR
W9725G6KB-18 TR picture photo
Mfg. Part Number
W9725G6KB-18 TR
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
256M DDR2-1066 X16
Datasheet Download
W9725G6KB-18 TR.pdf
Availability of W9725G6KB-18 TR
QUANTITY
W9725G6KB-18 TR Order Process
Ship out your order
Specifications of W9725G6KB-18 TR
Internal Part NumberEIS-W9725G6KB-18 TR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeDDR2 SDRAM
Memory Size256M (16M x 16)
Speed1.875ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case84-TFBGA
Supplier Device Package84-WBGA (8x12.5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)W9725G6KB-18 TR
Related LinksW9725G6, W9725G6KB-18 TR Datasheet, Winbond Electronics Corp. Distributor
W9725G6KB-18 TR Details Description
Related parts for W9725G6KB-18 TR
RES ARRAY 5 RES 20K OHM 6SIP datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 104MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES 52.3K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 18K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 64POS VERT GOLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST MSOP datasheet.pdf
Crystal 20.4800MHz 20ppm 8pF 200 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf