Tamura AAD130-3255
AAD130-3255 picture photo
Mfg. Part Number
AAD130-3255
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CNVRTR 5V 3.3V +/-15V 80W
Datasheet Download
AAD130-3255.pdf
Availability of AAD130-3255
QUANTITY
AAD130-3255 Order Process
Ship out your order
Specifications of AAD130-3255
Internal Part NumberEIS-AAD130-3255
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesAAD130
TypeOpen Frame
Number of Outputs4
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 23.3V
Voltage - Output 315V
Voltage - Output 4-15V
Current - Output (Max)14A, 16A, 1.5A, 1.5A
Power (Watts)80W (130W Forced Air)
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation-
Efficiency88%
Operating Temperature0°C ~ 50°C
FeaturesPFC, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.14" W x 1.25" H (127.0mm x 79.8mm x 31.8mm)
Minimum Load RequiredYes
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max80W (130W Forced Air)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AAD130-3255
Related LinksAAD13, AAD130-3255 Datasheet, Tamura Distributor
AAD130-3255 Details Description
Related parts for AAD130-3255
MOSFET N-CH 25V 30A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 5% 2W 4124 datasheet.pdf
CONN HEADER R/A SGL 17POS GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 511K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL TEMP ANALOG OUT 115/230V datasheet.pdf
RES 562K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 800NH 16.5A 3.1 MOHM datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 8SO datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 36V 160W datasheet.pdf