TXC CORPORATION AB-11.0592MAGQ-T
AB-11.0592MAGQ-T picture photo
Mfg. Part Number
AB-11.0592MAGQ-T
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 11.0592MHz 30ppm 10pF 100 Ohm -40°C - 85°C AEC-Q200 Surface Mount 4-SMD
Datasheet Download
AB-11.0592MAGQ-T.pdf
Availability of AB-11.0592MAGQ-T
QUANTITY
AB-11.0592MAGQ-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AB-11.0592MAGQ-T
Internal Part NumberEIS-AB-11.0592MAGQ-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesAB
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency11.0592MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance10pF
ESR (Equivalent Series Resistance)100 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
RatingsAEC-Q200
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD
Size / Dimension0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height0.035" (0.90mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AB-11.0592MAGQ-T
Related LinksAB-11.05, AB-11.0592MAGQ-T Datasheet, TXC CORPORATION Distributor
AB-11.0592MAGQ-T Details Description
Related parts for AB-11.0592MAGQ-T
IC OPAMP GP 750KHZ 8DIP datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV OPEN COLL 8DIP GW datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK SPRING 5.00MM 17POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS SKT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 6POS datasheet.pdf
508 TB SOCKET CLOSE VER datasheet.pdf
CAP CER 91PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 392 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf