Abracon Corporation AB-16.000MHZ-B2-T
AB-16.000MHZ-B2-T picture photo
Mfg. Part Number
AB-16.000MHZ-B2-T
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 16.0000MHz 20ppm 18pF 25 Ohm -20°C - 70°C COTS Through Hole HC49/U
Datasheet Download
AB-16.000MHZ-B2-T.pdf
Availability of AB-16.000MHZ-B2-T
QUANTITY
AB-16.000MHZ-B2-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AB-16.000MHZ-B2-T
Internal Part NumberEIS-AB-16.000MHZ-B2-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelAB-HC49U.stpAB-HC49U.pdf
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesAB
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency16MHz
Frequency Stability±100ppm
Frequency Tolerance±20ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)25 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
RatingsCOTS
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseHC49/U
Size / Dimension0.453" L x 0.197" W (11.50mm x 5.00mm)
Height0.530" (13.46mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AB-16.000MHZ-B2-T
Related LinksAB-16.00, AB-16.000MHZ-B2-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AB-16.000MHZ-B2-T Details Description
Related parts for AB-16.000MHZ-B2-T
FUSE GLASS 1A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 32.4 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 3A 12V datasheet.pdf
RES 20K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC DAC 12BIT W/REF 24-DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CABLE DUCT BRACKET datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf