Abracon Corporation AB-4.9152MHZ-B2
AB-4.9152MHZ-B2 picture photo
Mfg. Part Number
AB-4.9152MHZ-B2
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 4.9152MHz 20ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/U
Datasheet Download
AB-4.9152MHZ-B2.pdf
Availability of AB-4.9152MHZ-B2
QUANTITY
AB-4.9152MHZ-B2 Order Process
Ship out your order
Specifications of AB-4.9152MHZ-B2
Internal Part NumberEIS-AB-4.9152MHZ-B2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelAB-HC49U.stpAB-HC49U.pdf
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesAB
PackagingBulk
TypeMHz Crystal
Frequency4.9152MHz
Frequency Stability±100ppm
Frequency Tolerance±20ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)50 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseHC49/U
Size / Dimension0.453" L x 0.197" W (11.50mm x 5.00mm)
Height0.530" (13.46mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AB-4.9152MHZ-B2
Related LinksAB-4.91, AB-4.9152MHZ-B2 Datasheet, Abracon Corporation Distributor
AB-4.9152MHZ-B2 Details Description
Related parts for AB-4.9152MHZ-B2
PANEL SIDE 42X28X0.8" BE/GY 1/PR datasheet.pdf
TRISIL 100V BIDIRECT SMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
4PH 15.5 OHM 80:1 GEAR,HARNESS datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 3.1A 177 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf
Connector Header 25 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN PIN IDC 20POS SHORT W/O EAR datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 4.6A SOT223 datasheet.pdf