Sullins Connector Solutions ABC10DEYI
ABC10DEYI picture photo
Mfg. Part Number
ABC10DEYI
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGE .100 20POS DR LOW P
Datasheet Download
ABC10DEYI.pdf
Availability of ABC10DEYI
QUANTITY
ABC10DEYI Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC10DEYI
Internal Part NumberEIS-ABC10DEYI
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeCantilever
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC10DEYI
Related LinksABC1, ABC10DEYI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABC10DEYI Details Description
Related parts for ABC10DEYI
CONN PCMCIA CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
SWITCH DIP PIANO SEALED 7POS 30V datasheet.pdf
IC 4-BIT BIN FILL ADDER 16-DIP datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 6A datasheet.pdf
IC MIXER 50-280MHZ DWN 16TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
500 TB SPR PLU HOOK/B WF datasheet.pdf
RES SMD 4.7 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf