Abracon Corporation ABC2-3.6864MHZ-4-T
ABC2-3.6864MHZ-4-T picture photo
Mfg. Part Number
ABC2-3.6864MHZ-4-T
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 3.6864MHz 30ppm 18pF 140 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
ABC2-3.6864MHZ-4-T.pdf
Availability of ABC2-3.6864MHZ-4-T
QUANTITY
ABC2-3.6864MHZ-4-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC2-3.6864MHZ-4-T
Internal Part NumberEIS-ABC2-3.6864MHZ-4-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelABC2.pdfABC2.stp
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesABC2
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency3.6864MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)140 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.465" L x 0.220" W (11.80mm x 5.50mm)
Height0.087" (2.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC2-3.6864MHZ-4-T
Related LinksABC2-3.68, ABC2-3.6864MHZ-4-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ABC2-3.6864MHZ-4-T Details Description
Related parts for ABC2-3.6864MHZ-4-T
RES SMD 17.4K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC UNDER VOLTAGE SENS SOT23-5 datasheet.pdf
WRENCH OPEN END 1-5/16"X1-1/2" datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD7265 A/D CONV datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 100MA 6.8 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 5% 400VDC 2DIP datasheet.pdf
CONN SOCKET 14PIN GOLD W/STR REL datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 13POS HL LOW P datasheet.pdf
CONN ADAPTER 61P-61P F-M PNL MNT datasheet.pdf
SMD VARISTOR 12PF datasheet.pdf