Sullins Connector Solutions ABC25DTKI
ABC25DTKI picture photo
Mfg. Part Number
ABC25DTKI
Brief Description
CONN EDGECARD 50POS .100"
Datasheet Download
ABC25DTKI.pdf
Availability of ABC25DTKI
QUANTITY
ABC25DTKI Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC25DTKI
Internal Part NumberEIS-ABC25DTKI
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row25
Number of Positions50
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC25DTKI
Related LinksABC2, ABC25DTKI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABC25DTKI Details Description
Related parts for ABC25DTKI
CAP FILM 0.027UF 5% 250VDC 1913 datasheet.pdf
SW RTRY DP 1/4A .5-.75" PCB 28V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 25V 10% RADIAL datasheet.pdf
CAP TACTILE ROUND BLK/GRN LENS datasheet.pdf
RES 1.1 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PIN RCPT .248=L .049-DIA datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 5% 6V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
17W2 M 30A PC TAIL 4-40 datasheet.pdf