Bel Fuse Inc. ABC350-1048L
ABC350-1048L picture photo
Mfg. Part Number
ABC350-1048L
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 48V 200W
Datasheet Download
ABC350-1048L.pdf
Availability of ABC350-1048L
QUANTITY
ABC350-1048L Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC350-1048L
Internal Part NumberEIS-ABC350-1048L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductABC Series Power Supplies
ABC600 Series Open Frame Power Supplies
ABC/MBC Low-Profile Series Power Supplies
Standard Package14
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesABC350
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts)200W (350W Forced Air)
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency94%
Operating Temperature-40°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, PFC, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.00" H (127.0mm x 76.2mm x 25.4mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max200W (350W Forced Air)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC350-1048L
Related LinksABC350, ABC350-1048L Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
ABC350-1048L Details Description
Related parts for ABC350-1048L
RES 40 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RECEPT 76POS .025 VERT SMD datasheet.pdf
KIT COMPLETE FLD MTR/ION TEST datasheet.pdf
RES SMD 61.9K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 33 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
CAP CER 36PF 100V 1% BP 1206 datasheet.pdf
SWITCH DIP datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 500MA 1.58 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
RES 510K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf