Bel Fuse Inc. ABC350-1048L
ABC350-1048L picture photo
Mfg. Part Number
ABC350-1048L
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 48V 200W
Datasheet Download
ABC350-1048L.pdf
Availability of ABC350-1048L
QUANTITY
ABC350-1048L Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC350-1048L
Internal Part NumberEIS-ABC350-1048L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductABC Series Power Supplies
ABC600 Series Open Frame Power Supplies
ABC/MBC Low-Profile Series Power Supplies
Standard Package14
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesABC350
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts)200W (350W Forced Air)
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency94%
Operating Temperature-40°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, PFC, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.00" H (127.0mm x 76.2mm x 25.4mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max200W (350W Forced Air)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC350-1048L
Related LinksABC350, ABC350-1048L Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
ABC350-1048L Details Description
Related parts for ABC350-1048L
RES SMD 499K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 3A TO263-3 datasheet.pdf
IC COMPARATOR IDENTITY 8B 20SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 210NH 68A 0.18 MOHM datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.50W 05VIN 12VOUT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1 OHM 5% 300W datasheet.pdf
RES 133K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 550MW DO214AA datasheet.pdf