Bel Fuse Inc. ABC400-1012G
ABC400-1012G picture photo
Mfg. Part Number
ABC400-1012G
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 400W
Datasheet Download
ABC400-1012G.pdf
Availability of ABC400-1012G
QUANTITY
ABC400-1012G Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC400-1012G
Internal Part NumberEIS-ABC400-1012G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductABC400 Series Power Supplies
ABC Series Power Supplies
ABC600 Series Open Frame Power Supplies
ABC/MBC Low-Profile Series Power Supplies
Standard Package30
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesABC400
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts)400W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation4.242kV (4242V)
Efficiency90%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, PFC, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.50" H (127.0mm x 76.2mm x 38.1mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCB, CE
Power (Watts) - Max360W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC400-1012G
Related LinksABC400, ABC400-1012G Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
ABC400-1012G Details Description
Related parts for ABC400-1012G
CONN RECEPT 4POS 18AWG MTA156 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS .100" DUAL GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS R/A .156 TIN datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.032" NYLON 7.24MM datasheet.pdf
CAP ALUM 2000UF 75V SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 600W datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
TURRET HEAD datasheet.pdf
OSC XO 33.000MHZ HCMOS TTL PCPIN datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN 3.3VOUT datasheet.pdf