Bel Fuse Inc. ABC400-1012G
ABC400-1012G picture photo
Mfg. Part Number
ABC400-1012G
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 400W
Datasheet Download
ABC400-1012G.pdf
Availability of ABC400-1012G
QUANTITY
ABC400-1012G Order Process
Ship out your order
Specifications of ABC400-1012G
Internal Part NumberEIS-ABC400-1012G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductABC400 Series Power Supplies
ABC Series Power Supplies
ABC600 Series Open Frame Power Supplies
ABC/MBC Low-Profile Series Power Supplies
Standard Package30
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesABC400
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts)400W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation4.242kV (4242V)
Efficiency90%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, PFC, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.50" H (127.0mm x 76.2mm x 38.1mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCB, CE
Power (Watts) - Max360W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABC400-1012G
Related LinksABC400, ABC400-1012G Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
ABC400-1012G Details Description
Related parts for ABC400-1012G
CAP CER 0.033UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 510 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC CTRLR HOT SWAP DUAL 16-TSSOP datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/8W 5% AXIAL datasheet.pdf
ENCODER KIT 3CH 200CPR 1/4" datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 5VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 23POS SCKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 125V datasheet.pdf