Nichicon LKX2E102MESB45
LKX2E102MESB45 picture photo
Mfg. Part Number
LKX2E102MESB45
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP
Datasheet Download
LKX2E102MESB45.pdf
Availability of LKX2E102MESB45
QUANTITY
LKX2E102MESB45 Order Process
Ship out your order
Specifications of LKX2E102MESB45
Internal Part NumberEIS-LKX2E102MESB45
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current2.2A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max)1.850" (47.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LKX2E102MESB45
Related LinksLKX2E10, LKX2E102MESB45 Datasheet, Nichicon Distributor
LKX2E102MESB45 Details Description
Related parts for LKX2E102MESB45
RES 18K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC DETECT VOLT WINDOW SOT23-6 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20 UNF 4-20MA datasheet.pdf
TRANS NPN 425V 4A DPAK datasheet.pdf
RES SMD 0.02 OHM 1.33W 2512 WIDE datasheet.pdf
IC FPGA 174 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CABLE 4POS STR PLUG OPEN END 10M datasheet.pdf
RES SMD 0.1 OHM 0.5% 1/4W 1610 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE SKT datasheet.pdf
STANDARD TIMER HOUSING MARK II datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf