Sullins Connector Solutions ABM10DTKS-S288
ABM10DTKS-S288 picture photo
Mfg. Part Number
ABM10DTKS-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .156"
Datasheet Download
ABM10DTKS-S288.pdf
Availability of ABM10DTKS-S288
QUANTITY
ABM10DTKS-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of ABM10DTKS-S288
Internal Part NumberEIS-ABM10DTKS-S288
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureSide Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABM10DTKS-S288
Related LinksABM10DT, ABM10DTKS-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABM10DTKS-S288 Details Description
Related parts for ABM10DTKS-S288
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 35A 12V datasheet.pdf
PATCHCORD VIDEO STD 5' GREEN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 10V X5R 0402 datasheet.pdf
RES 619K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN SOCKET 4POS PANEL MOUNT datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf