Sullins Connector Solutions ABM18DSEN-S243
ABM18DSEN-S243 picture photo
Mfg. Part Number
ABM18DSEN-S243
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET
Datasheet Download
ABM18DSEN-S243.pdf
Availability of ABM18DSEN-S243
QUANTITY
ABM18DSEN-S243 Order Process
Ship out your order
Specifications of ABM18DSEN-S243
Internal Part NumberEIS-ABM18DSEN-S243
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row18
Number of Positions36
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutSingle
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABM18DSEN-S243
Related LinksABM18DS, ABM18DSEN-S243 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABM18DSEN-S243 Details Description
Related parts for ABM18DSEN-S243
LENS TRANSPARENT RED GRABBER datasheet.pdf
IC GATE NOR 6CH 2-INP 20-SOIC datasheet.pdf
RES 18M OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 787K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf