Sullins Connector Solutions ABM30DCKD
ABM30DCKD picture photo
Mfg. Part Number
ABM30DCKD
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 60POS .156"
Datasheet Download
ABM30DCKD.pdf
Availability of ABM30DCKD
QUANTITY
ABM30DCKD Order Process
Ship out your order
Specifications of ABM30DCKD
Internal Part NumberEIS-ABM30DCKD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row30
Number of Positions60
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Contact TypeLoop Bellows
Color-
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABM30DCKD
Related LinksABM3, ABM30DCKD Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
ABM30DCKD Details Description
Related parts for ABM30DCKD
TAPE SPLICING 1/2" X 36YD datasheet.pdf
RES 301 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
XCEDE RIGHT 6PVH 4COL WK datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
BERGSTIK II 0.100" DUAL ST datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK TO-220 COPPER datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.0V datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.8V datasheet.pdf
LED COB CX1510 3500K WHITE SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf