Abracon Corporation ABM8G-40.000MHZ-18-D2Y-T3
ABM8G-40.000MHZ-18-D2Y-T3 picture photo
Mfg. Part Number
ABM8G-40.000MHZ-18-D2Y-T3
Brief Description
Crystal 40.0000MHz 20ppm 18pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Datasheet Download
ABM8G-40.000MHZ-18-D2Y-T3.pdf
Availability of ABM8G-40.000MHZ-18-D2Y-T3
QUANTITY
ABM8G-40.000MHZ-18-D2Y-T3 Order Process
Ship out your order
Specifications of ABM8G-40.000MHZ-18-D2Y-T3
Internal Part NumberEIS-ABM8G-40.000MHZ-18-D2Y-T3
3D ModelABM8G.pdfABM8G.stp
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
TypeMHz Crystal
Frequency40MHz
Frequency Stability±30ppm
Frequency Tolerance±20ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)50 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.039" (1.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABM8G-40.000MHZ-18-D2Y-T3
Related LinksABM8G-40.000, ABM8G-40.000MHZ-18-D2Y-T3 Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ABM8G-40.000MHZ-18-D2Y-T3 Details Description
Related parts for ABM8G-40.000MHZ-18-D2Y-T3
RES SMD 33K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
ADAPTER 44-VQFP XC1800V00 PROM datasheet.pdf
CONN IDC HOUSING 4POS 24AWG SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 2KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER ON/OFF 10SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 1W DO216 datasheet.pdf
ATTENUATOR 12 DB DC 18GHZ datasheet.pdf
MODULE SPM 600V 15A SPM55 datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 220MA 4.62 OHM datasheet.pdf