Abracon Corporation ABSM2-12.288MHZ-4-T
ABSM2-12.288MHZ-4-T picture photo
Mfg. Part Number
ABSM2-12.288MHZ-4-T
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 12.2880MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SOJ, 9.40mm pitch
Datasheet Download
ABSM2-12.288MHZ-4-T.pdf
Availability of ABSM2-12.288MHZ-4-T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ABSM2-12.288MHZ-4-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ABSM2-12.288MHZ-4-T
Internal Part NumberEIS-ABSM2-12.288MHZ-4-T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelABSM2.pdfABSM2.stp
PCN Obsolescence/ EOLABSM2 Series 30/Sep/2014
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesABSM2
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency12.288MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)50 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SOJ, 9.40mm pitch
Size / Dimension0.492" L x 0.180" W (12.50mm x 4.60mm)
Height0.146" (3.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABSM2-12.288MHZ-4-T
Related LinksABSM2-12., ABSM2-12.288MHZ-4-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ABSM2-12.288MHZ-4-T Details Description
Related parts for ABSM2-12.288MHZ-4-T
IC REG LDO 3.3V/2.5V 1A 8DFN datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 390K OHM 8SIP datasheet.pdf
RES SMD 61.9 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 47UF 25V X7R SMD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 4KB FLASH 20TSSOP datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 5.6A 21.6 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 5% 11W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 0.05 OHM 5% 1W 1206 datasheet.pdf