Abracon Corporation ABSM2-19.6608MHZ-4-T
ABSM2-19.6608MHZ-4-T picture photo
Mfg. Part Number
ABSM2-19.6608MHZ-4-T
Manufacturer
Product Category
Crystals
Brief Description
Crystal 19.6608MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SOJ, 9.40mm pitch
Datasheet Download
ABSM2-19.6608MHZ-4-T.pdf
Availability of ABSM2-19.6608MHZ-4-T
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ABSM2-19.6608MHZ-4-T Order Process
Ship out your order
Specifications of ABSM2-19.6608MHZ-4-T
Internal Part NumberEIS-ABSM2-19.6608MHZ-4-T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS2/REACH Compliance
3D ModelABSM2.pdfABSM2.stp
PCN Obsolescence/ EOLABSM2 Series 30/Sep/2014
Standard Package1,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyCrystals
SeriesABSM2
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMHz Crystal
Frequency19.6608MHz
Frequency Stability±50ppm
Frequency Tolerance±30ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)50 Ohm
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SOJ, 9.40mm pitch
Size / Dimension0.492" L x 0.180" W (12.50mm x 4.60mm)
Height0.146" (3.70mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ABSM2-19.6608MHZ-4-T
Related LinksABSM2-19.6, ABSM2-19.6608MHZ-4-T Datasheet, Abracon Corporation Distributor
ABSM2-19.6608MHZ-4-T Details Description
Related parts for ABSM2-19.6608MHZ-4-T
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.3A 8SOIC datasheet.pdf
HEATSINK STAMP 9.7X44.5X36.8MM datasheet.pdf
SW ROTARY DP 200MA 0.5" PCB TERM datasheet.pdf
CODE COMPOSER STUDIO IDE datasheet.pdf
MODULE 802.11B/G 2 U.FL 17DBM datasheet.pdf
OSC SO 106.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf