Vishay/BCcomponents AC01000004709JA100
AC01000004709JA100 picture photo
Mfg. Part Number
AC01000004709JA100
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 47 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
AC01000004709JA100.pdf
Availability of AC01000004709JA100
QUANTITY
AC01000004709JA100 Order Process
Ship out your order
Specifications of AC01000004709JA100
Internal Part NumberEIS-AC01000004709JA100
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesAC
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)47
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient100/ +180ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.169" Dia x 0.433" L (4.30mm x 11.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AC01000004709JA100
Related LinksAC0100000, AC01000004709JA100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
AC01000004709JA100 Details Description
Related parts for AC01000004709JA100
BANANA JACK PNL MT SET/2 RED/BLK datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV OPEN COLL 8DIP datasheet.pdf
RES 487 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR TRI-ST SC706 datasheet.pdf
OSC XO 44.2368MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
RES SMD 750K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
Connector Socket 56 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
ASSEMBLY ROUND 1 POS 21.6MM D 14 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf