Vishay/BCcomponents AC05000003900JAC00
AC05000003900JAC00 picture photo
Mfg. Part Number
AC05000003900JAC00
Brief Description
RES 390 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
AC05000003900JAC00.pdf
Availability of AC05000003900JAC00
QUANTITY
AC05000003900JAC00 Order Process
Ship out your order
Specifications of AC05000003900JAC00
Internal Part NumberEIS-AC05000003900JAC00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesAC
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)390
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient-10/ -80ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.295" Dia x 0.709" L (7.50mm x 18.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AC05000003900JAC00
Related LinksAC0500000, AC05000003900JAC00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
AC05000003900JAC00 Details Description
Related parts for AC05000003900JAC00
RES SMD 75 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 56WQFN datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 45NS 44TSOP datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS 1/4 NPT 5V datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 16V NP0 01005 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
USB2A MINIB5P BK 3.3F UPC8 datasheet.pdf
RES 825K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.21KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 4POS datasheet.pdf