Vishay/BCcomponents AC05000003909JAC00
AC05000003909JAC00 picture photo
Mfg. Part Number
AC05000003909JAC00
Brief Description
RES 39 OHM 5W 5% AXIAL
Datasheet Download
AC05000003909JAC00.pdf
Availability of AC05000003909JAC00
QUANTITY
AC05000003909JAC00 Order Process
Ship out your order
Specifications of AC05000003909JAC00
Internal Part NumberEIS-AC05000003909JAC00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)39
Tolerance±5%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient-10/ -80ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.295" Dia x 0.709" L (7.50mm x 18.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AC05000003909JAC00
Related LinksAC0500000, AC05000003909JAC00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
AC05000003909JAC00 Details Description
Related parts for AC05000003909JAC00
DIODE ARRAY SCHOTTKY 70V SOT666 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 10BIT 24TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A SC70-5 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 4.5V SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 0.33 OHM 5% 3W 6227 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 0.806 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IND UPGD RT OLDTONEW SG 32K TG datasheet.pdf
CIR BRKR SOLID STATE 1A 24VDC datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/2W 0.05% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 43POS THRUHL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT PIN datasheet.pdf