Vishay/BCcomponents AC07000006801JAC00
AC07000006801JAC00 picture photo
Mfg. Part Number
AC07000006801JAC00
Brief Description
RES 6.8K OHM 7W 5% AXIAL
Datasheet Download
AC07000006801JAC00.pdf
Availability of AC07000006801JAC00
QUANTITY
AC07000006801JAC00 Order Process
Ship out your order
Specifications of AC07000006801JAC00
Internal Part NumberEIS-AC07000006801JAC00
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)6.8k
Tolerance±5%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient100/ +180ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.295" Dia x 1.024" L (7.50mm x 26.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AC07000006801JAC00
Related LinksAC0700000, AC07000006801JAC00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
AC07000006801JAC00 Details Description
Related parts for AC07000006801JAC00
RES SMD 88.7 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IGBT 600V 12A 39W TO220FP datasheet.pdf
RES SMD 18.7KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 1MHZ 8MINIMAP datasheet.pdf
THERM PAD FOR MAXI MINI EVL 1=10 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf